"INNI, PODOBNI, CZY TACY SAMI?" – REALIZACJA PROJEKTU POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY

     W dniach 13-16 czerwca bieżącego roku miało miejsce kolejne spotkanie w ramach współpracy pomiędzy Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Dachnowie a Gemeinschaftsschule Argenbuhl-Eglofs, czyli szkołą partnerską z Niemiec. Wymiana młodzieży była możliwa dzięki życzliwości władz gminy Cieszanów, jak również wsparciu finansowemu organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie.

    Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem Inni, podobni, czy tacy sami? i podobnie jak poprzednie miało na celu zacieśnianie więzi i kontynuowanie współpracy pomiędzy młodzieżą polską a młodzieżą niemiecką poprzez wzajemną wymianę doświadczeń, poznanie swoich zainteresowań, kultury i mentalności naszych sąsiadów, uczenie tolerancji i poszanowania dla innych, a także łamanie barier językowych.

    W tym roku grupa uczniów z naszej szkoły udała się w podróż do Niemiec, jako, że gospodarzem tegorocznego spotkania była szkoła niemiecka.

    Przed spotkaniem uczniowie szkół przygotowali i wymienili się prezentacjami na swój temat, aby lepiej się poznać i dopasować partnera w czasie projektu.

    Na miejscu polska grupa została bardzo ciepło przyjęta. Na początku, uczniowie wzięli udział w zajęciach i zabawach integracyjnych, które pozwoliły im zapamiętać swoje imiona, poznać swoje zainteresowania. Polscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć we wspólnych lekcjach wraz z uczniami niemieckimi, mogli zapoznać się ze szkołą, nauczycielami i metodami uczenia w szkole niemieckiej. Mieli okazję odbyć spacer po Eglofs, poznać miejscowość i okolicę.

    W szkole odbyło się też spotkanie z burmistrzem gminy Argenbuhl, który równie ciepło przywitał polską grupę i potwierdził swoje wsparcie dla podtrzymywania i kontynuowania współpracy pomiędzy szkołami.

    Uczniowie wspólnie uczestniczyli w zajęciach ze strzelania na strzelnicy, co okazało się nie tylko dobrą zabawą, ale też okazją do rywalizacji. W szkole odbyło się też „Finger food party”, spotkanie przygotowane i zorganizowane z inicjatywy rodziców uczniów, połączone z rozgrywkami sportowymi na boisku szkolnym.

    Wspólna grupa uczniów polskich i niemieckich uczestniczyła w wyjeździe do miejscowości Lindau nad Jeziorem Bodeńskim. Z tej miejscowości promem popłynęliśmy do Bregenz w Austrii, a następnie wjechaliśmy kolejką na wzgórze Pfander, z którego roztacza się przepiękny widok na Jezioro Bodeńskie. Uczniowie odbyli też krótki spacer górskimi ścieżkami, zakończony wspólnym piknikiem.

    Na zakończenie pobytu w Niemczech odbyliśmy ponownie wycieczkę w góry, gdzie znowu spacerowaliśmy górskimi szlakami i dla chętnych była możliwość zjechania najdłuższym alpejskim torem saneczkowym w Niemczech.

    Spotkanie było bardzo udane. Zarówno uczniowie polscy jak i niemieccy byli bardzo otwarci, świetnie się zintegrowali i nawzajem przełamywali bariery językowe i kulturowe. Młodzież zdobyła nowe doświadczenia, nowych znajomych i przyjaciół. Mamy nadzieją, że nasza współpraca będzie trwała jeszcze bardzo długo i przyniesie obu stronom wiele satysfakcji.